Людмила Юхта


Виховний захід

"Квітковий ексклюзив Катерини Білокур". 

Виховний захід «Квітковий ексклюзив Катерини Білокур».

Мета:

навчальна :ознайомити учнів з фрагментами життєвого та творчого шляху

видатної української художниці Катерини Білокур; викликати інтерес до її творчості, зацікавити дітей змістом картин, вчити їх сприймати, вдало висловлюватися про побачене.

розвивальна: розвивати вміння правильно розуміти зміст робіт, вміння самостійно підбирати кольори і їхні відтінки для вдалого відтворення краси квітки у малюнку; естетичний смак;

виховна: виховувати почуття глибокої поваги до творців прекрасного; здатність відчувати красу навколишнього світу.

Обладнання: фотокартки, кросворд, дитячі малюнки на тему: «Квітковий вернісаж», мультимедійний супровід, репродукції  картин.

У центрі - портрет художниці Катерини Василівни Білокур.

 

Епіграф: «А я ж так, лягаючи і встаючи, тільки і мрію, щоб стати художником».

(Катерина Білокур).

 

Хід заходу.

1-й ведучий.  Шановні присутні! Сьогодні ми поведемо розмову про відому художницю. Кожна країна має своїх геніальних синів та дочок. Україні ж було послано велику мисткиню, у творчості якої поєдналися розум і талант українського народу.

Якщо ви правильно розгадаєте кросворд, то в центральному стовпчику прочитаєте прізвище художниці (див. додаток).

2-й ведучий.  Уявіть себе серед квітучого лугу. (Звучить пісня «Я люблю у лузі квіти»). Вибігають діти  в костюмах метеликів, жучків та квітів. 

 Які почуття у вас виникли?

А от деякі люди, потрапивши на луг,  в полон квітів, відчували на своїх щоках сльози. Але це були щирі сльози радості і щастя. До числа таких людей належить і Катерина Василівна Білокур – видатна українська художниця.

1-й ведучий.  ( На мультимедійній дошці демонструються світлини.

Слайд № 1).  Життєвий і творчий подвиг талановитої художниці Катерини Василівни Білокур не має аналогів у світовому мистецькому просторі.

2-й ведучий.  Катерина Василівна Білокур народилася 7 грудня 1900 році в селі Богданівка  Пирятинського повіту Полтавської губернії  ( нині Київської області ) в селянській родині. Приблизно у 6-7 років Катерина самотужки навчилася читати. На сімейній раді було вирішено – у школу Катрю не віддавати, оскільки читати вона і так вміє, на цьому її освіта закінчилася.

 

 

3-й ведучий. Перші спроби малювати робила вуглиною на шматку домашнього полотна. У день працювала в полі, на городі, а у вечері, попоравшись у господарстві,  до ночі малювала.  У 14 років Катерину застали за цим безглуздим, як усі вважали, заняттям.

Інсценізація «Мати і дочка» (виконують учні).

Мати ( дівчина в образі матері К.Білокур).

(виходить)

Мала бджола, а й та працює!

Тому і ти в труді живи.

А малювання час марнує,

До рук ти пензля не бери.

Катря ( дівчина в образі К.Білокур).

(сідає за стіл та імітує виготовлення пензлика з котячої шерсті, малює)

 Я вчуся гарно малювати,

Бо в світі стільки є краси!

Щоб все у барвах передати

І людям цю красу нести.

3-й ведучий. (Слайд №2) Було вжито невідкладних заходів – різки та найсуворіша заборона малювати. Відтепер дівчинці доводилося творити потайки. Пензлі виготовляла сама із щетини тварин, використовувала фарби, які робила з буряка, бузини, калини, цибулі й різних трав. Іноді вдавалося дістати й олійні фарби.

4-й ведучий. ( Слайд № 3 ) У 20-х роках двічі хотіла вступити до художньо-керамічного технікуму в Миргороді, але не мала атестата про середню освіту. Отож, мусила всього досягати самотужки. І вона накинулася на малювання ще з більшою пристрастю. Вчителем для неї стала жива природа.

5-й ведучий. ( Слайд № 4 ). ЇЇ дітьми стали квіти. Але, здається, саме в 1939 році часи випробувань для неї минають. Втрутився випадок або доля, коли почула по радіо пісню «Чи я в лузі не калина була?» у виконанні прославленої Оксани Петрусенко.

6-й ведучий. Чи то пісня, чи то голос, а може і те, і інше так вразили Катерину, що вона всю ніч просиділа над листом – і вранці відправила його за досить незвичною адресою : «Київ, Академічний театр, Оксані Петрусенко». І, хоч на конверті не було точної адреси, лист дістався Оксани Петрусенко. Вражена драмою, яку описала в листі Катерина, вона все зробила, щоб у Полтаві зацікавилися художницею.

7-й ведучий. ( Слайд № 5,6 ). Вже у другій половині 1940 р. в Полтаві було влаштовано першу персональну виставку. Лише на сороковому році життя про Катерину Білокур заговорили як про самобутню мистецьку особистість. Але чорним круком прилетіла в українську землю велика трагедія – війна.

( Слайд № 7 ). За свідченням самої художниці у полумї війни загинуло 11 картин, згоріли разом з Полтавським музеєм.

8-й ведучий. ( Слайд № 8 ). У роки окупації Катерина майже не малювала. Та все ж у 1942-1943-му створює одну з кращих композицій « Квіти на блакитному тлі », яку дарує Київському музею Тараса Шевченка.

(Слайд №9). Після визволення села від фашистів Катерина Білокур створює багато  творів  «Декоративні квіти» ( 1945 ), «Привіт урожаю» ( 1946 ) та ін.

9-й ведучий.  ( Слайд № 10 ). Однією з найяскравіших за своєю емоційною силою впливу і найвідоміших є картина «Цар колос». Усе в композиції підпорядковане розкриттю тематичного вузла твору – життєдайній силі хліба, колосу. Картина одразу стала знаменитою та, на жаль, не збереглася, не дійшла до наших днів. У 1957 році на виставці в Парижі картину було викрадено. Розуміючи значення цього твору, художниця зробила варіанти картини.

10-й ведучий. ( Слайд № 11 ) Пятдесяті роки становлять вершину творчості художниці. У 1954 році в Парижі на міжнародній виставці демонструються її картини, які високо оцінив Пабло Пікассо. Весь світ облетіли його слова : «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї на цілий світ!». Через два роки Катерині Білокур присвоєно було звання народної художниці України.

11-й ведучий. ( Слайд № 12 - 21). На обласних, міжнародних виставках біля її полотен завжди людно, подив, зачарування. А в рідному селі вона працювала взимку в хаті, де від холоду вода у відрі замерзала…І ґрунтованого полотна, і необхідних фарб постійно бракувало…Але, долаючи морок життя, нестатки, вона писала дивовижні картини, якими зачудовується світ!

Інсценізація «Ангелятко і Зірочка» (заходять дівчатка в костюмах ангела та зірочки). (Слайд №22).

Ангелятко. Скоріш погляньте: угорі,

                     як сяють зорі золоті!

                   І гомонять вони, як люди,

                   І мова їхня – голосна.

                   Таких зірок ніде не буде –

                   Хіба привидяться у снах!

Зірочка.

           Кажуть люди: то не зорі,

           Сяють душі то святі

           Кажуть, хто у нас на світі,

           Вік у творчості прожив,

           Хто природу вмів любити

         Та красу картин творив

          Той  у пам'яті народів

         Слід навіки залишив.

12-й ведучий. ( Слайд № 23 ). Картини художниці експонуються в музеях України; постали три пам’ятники на її рідній землі; відкрито в Яготині картинну галерею, де експонуються її роботи і твори українських художників, присвячені її пам’яті; в Києві з'явилася вулиця Катерини Білокур; видано альбоми, книги, мистецтвознавчі дослідження; створено науково-документальні та художні фільми; засновано премію імені Катерини Білокур.

(Слайд №24). У селі Богданівка, на площі перед школою стоїть гранітний памятник. Біля підніжжя його завжди квіти, які так любила і так поетично оспівувала в своїх творах художниця.

Робота за картиною.

13-й  ведучий. (Слайд №25 ) Картина «Квіти за тином» - прославлений шедевр.

-       Що зображено на передньому плані? (тин).

-       Які квіти за тином? (мальви, жоржини, лілії, флокси, кручені паничі, півонії, півники та тюльпани, красоля, ромашка, троянди та дзвіночки).

-       А які квіти не можуть водночас цвісти?

Ця картина є свідченням багатої уяви художниці.

 14-й ведучий. У ботанічній подібності її квітів і рослин, фруктів, овочів, злаків, дарів рідної  Богданівки угадується мрія про ідеал. Глядачі ніби повертаються обличчям до справжньої краси – краси величної, не спохмуреної буднями. Не дивує також, що квіти городні, польові, берегові, гайові, лісові, різночасні за порою цвітіння опиняються в її композиціях раптом поряд то у вінку чи букеті, то на столі, то в якомусь неозначеному просторі.

16-й ведучий. Квітка, як і людина, - має душу! Квіти – така ж жива істота. Зірвана квітка – вже не квітка. Це зламана жіноча доля. Не рвіть їх, хай цвітуть на радість людям і сонцю. Таку мудрість дано не кожному. Їй дано.

Танок «Хоровод квітів» (звучить пісня Н.Матвієнко «Квітка - душа» у виконанні хору «Берегиня»).

 15-й ведучий. Дуже обожнювала Катерина Білокур квіти. Ніжно про них говорила. Послухайте уривок з її листа (читання уривку з листа художниці до Емми Гурович (1948р.). «І не давала переваги тій чи іншій квітці: кожну любила по – своєму, кожній шукала місце на полотні; героїнею ставала будь-яка, якщо тільки допомагала здійснити задум».

Дефіле з малюнками «Квіткова феєрія».

Гра  «Квітковий калейдоскоп» (встановити відповідності квіти-символи).

Гра «Мова квітів».

Інтерактивна вправа «Підбери слова». Підібрати слова на першу букву, які б характеризували б К.Білокур  (робота на картках).

Б-благородна, безкорисна, богиня.

І-ідеальна, інтелігентна, інтелектуальна.

Л-люб´язна, любляча, лагідна.

О-обдарована, особлива, охайна.

К-кмітлива, креативна, красива.

У-унікальна, уміла, успішна.

Р-розумна, роботяща, романтична.

        Інтерактивна вправа «Доповни речення» (К.Білокур - талановита жінка, народна майстриня, творча людина, самоучка, богданівська чарівниця та ін.).

 

 Обновлен 06 мар 2014. Создан 05 мар 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником